Atrakcje

KOLEJNY POWÓD, DLA KTÓREGO WARTO ODWIEDZIĆ KARWIĘ

Plaża

Nadmorska Plaża w Karwi

Karwieńska plaża jest jedną z najszerszych nad  Bałtykiem. Oddzielona jest od lądu pasem wydm porośniętych wiecznie zielonym, sosnowym lasem. Przez nadmorski bór biegnie szlak turystyczny, który miłośnikom spacerów daje możliwość do dłuższych wędrówek wśród czystego, żywicznego powietrza bogatego w tlen i jod. Latem złocista plaża o jedwabistym piasku wypełnia się turystami wypoczywającymi wśród kolorowych leżaków, parasoli i parawanów. Wczasowicze popisują się swoimi umiejętnościami plastycznymi i budują przeróżne figury z piasku.

Dodatkowe atrakcje na plaży:

Możiwość wypożyczenia leżaków,

Puby oraz bary na plaży,

Dmuchane atrakcje dla dzieci.

Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy - 5 stycznia 1978 roku został utworzony  jeden z pierwszych Parków Krajobrazowych w Polsce. Park obejmuje ochroną północną cześć Pobrzeża Kaszubskiego, Półwysep Helski, wschodnią część Wybrzeża Słowińskiego i fragmenty Zatoki Puckiej. Celem utworzenia parku jest ochrona i popularyzacja naturalnych walorów środowiska przyrodniczego, wartości historycznych i kulturowych. Występują tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku - klifowe (z malowniczymi wąwozami), wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe. Na terenie NPK i jego otuliny utworzono 14 rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 1 stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej, 2 obszary specjalnej ochrony ptaków. 

Informacje dodatkowe:

Odwiedzając te miejsce warto wyposażyć się w wygodne buty oraz komfrtowe ubranie.

Na niektórych odcinakach parku wejście może być płatne.

Bielawskie Błota

Bielawskie Błota

Na Bielawskich Błotach pod Ostrowem, znajdują się dwa rezerwaty florystyczne: "Woskownicy Bielawskiego Błota" i "Moroszka Bielawskiego Błota". Znajduje się tu ścieżka dydaktyczno-spacerowa, prowadząca przez te rezerwaty, wytyczona przez Nadmorski Park Krajobrazowy.

Rezerwat Woskownicy Bielawskiego Błota:

Utworzony został w 1977 roku na powierzchni 33 ha. Powstał dla ochrony rzadkiego w Polsce gatunku o charakterze atlantyckim, jakim jest woskownica europejska. Skupisko tego gatunku należy do największych na Pomorzu i położone jest w południowo-zachodniej części Bielawskich Błot. Woskownica jest krzewem torfowiskowym o wysokości 1,5 m. Jej liście po potarciu wydzielają zapach zbliżony do lauru, jesienią przebarwiają się i opadają.

Rezerwat Moroszka Bielawskiego Błota:

Utworzono w 1977 roku na powierzchni ponad 8 ha. Powstał dla ochrony rzadkiego gatunku maliny moroszka. Obecnie gatunek ten w warunkach naturalnych występuje w wilgotnych borach strefy borealno-arktycznej. Jest to niewielka krzewinka o charakterystycznych liściach, białych kwiatach i żółtych owocach. Przeszło 20 lat temu moroszka rosła w kilku zwartych skupiskach na terenie rezerwatu, obecnie gatunek ten pomyślnie rozprzestrzenił się także poza granice "Bielaw".

Więcej o atrakcjach w Karwi i okolicy przeczytasz na www.karwia.info.pl